Napromieniowani
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: komu,przysługuje asystent,osoby niepełnsprawnej?  (Przeczytany 7095 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
gruszka
Administrator
napromiieniowany w forum
*****

ile piszemy 0
Offline Offline

Wiadomości: 598


« Odpowiedz #10 : Czerwiec 19, 2009, 23:37:29 »

DZIĘKUJEMY  KR. CZEKAMY NA WIEŚCI...
UWAGA JEDEN Z ADMINÓW POLECIAŁ DO USA, BĘDZIEMY WIEDZIEĆ, JAK ŻYJĄ ''ON'' W USA!!!!!!!!!!!!!   



     
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 24, 2009, 15:47:40 wysłane przez 62norbi » Zapisane
KR
Gość
« Odpowiedz #9 : Czerwiec 14, 2009, 17:24:37 »

W Anglii jest to za to wspaniale rozwinięte. Jest tutaj bardzo dużo ośrodków i placówek które się tym zajmują. Pomagają one nie tylko osobom niepełnosprawnym fizycznie ale także osobom z problemami psychicznymi, przewlekle chorymi czy starszymi.
Wysłałem parę maili do nich, może dowiem się czegoś więcej na ten temat. W każdym razie niekoniecznie jest potrzebna jakaś szkoła żeby w tym zawodzie pracować. Widziałem ogłoszenie gdzie potrzebowali pielęgniarki albo kogoś z autem. Ponieważ potrzeby są duże i prawie każda umiejętność jest ważna. Taka osoba może pomagać w robieniu zakupów albo po prostu w poruszaniu się po mieście.
Jak będę wiedział coś więcej to niezwłocznie dam znać.
Zapisane
izkaa189
Izka
Administrator
mieszkaniec
*****

ile piszemy 0
Offline Offline

Wiadomości: 245



« Odpowiedz #8 : Czerwiec 04, 2009, 18:57:44 »

tak to prawda ze malo osob wie ze cos takiego istnieje bo jest to jeszcze temat nierozpowszechniony wnaszym kraju i nawet nie ma jeszcze ustawy na ten temat
Zapisane
KR
Gość
« Odpowiedz #7 : Czerwiec 04, 2009, 13:46:25 »

Niezwykle ciekawy temat. Nie wiedziałem, że są szkoły dla asystentów osób niepełnosprawnych. Od pewnego czasu piszecie tu o takich osobach ale myślałem, że to polega bardziej na zasadzie wolontariatu, że osoba zgłasza sie do pomocy ON. Nie wiedziałem, że są szkoły i konkretny zawód w tym kierunku. Zainteresuje się tym bardziej Uśmiech Bo bardzo mnie interesuje ten temat.
Zapisane
gruszka
Administrator
napromiieniowany w forum
*****

ile piszemy 0
Offline Offline

Wiadomości: 598


« Odpowiedz #6 : Czerwiec 04, 2009, 12:13:46 »

Zawsze można podejść do MOPS i tam powinni nam coś więcej powiedzieć na ten temat ale z tego co wiadomo oni nie mają AON, jedynie możesz nas szukać indywidualnie, dać ogłoszenie, może ktoś się zgłosi, ten kierunek dopiero wchodzi do naszego kraju i jest nas niewielu, jest nie  uregulowane tez prawnie, wszystkie aspekty jeżeli chodzi o AON, także zawsze możesz podejść do PFRON i napisać wniosek o dofinansowanie takiego asystenta jeżeli Cie nie stać, a myślę że na pewno ktoś się znajdzie, tylko trzeba go poszukać. Tak samo można jeszcze podejść do jakieś organizacji pozarządowej, która zajmuje sie AON, tam tez mogą coś wiedzieć.bo tak to niema jakiegoś miejsca gdzie jest zlot AON i można go zatrudnić, trzeba szukać.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 04, 2009, 12:31:27 wysłane przez 62norbi » Zapisane
62norbi
Prezes
Administrator
zakochany w forum
*****

ile piszemy 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 407


Prezes


« Odpowiedz #5 : Maj 16, 2009, 23:40:28 »

Iza...
Zapytałem w twoim imieniu Centrum INTEGRACJA: Chciałabym dowiedzieć się za waszym pośrednictwem. Komu przysługuje asystent niepełnosprawnego? Ponieważ jestem po czterokończyniowym porażeniu mózgowym, do najprostszych czynności potrzebuję pomocy osób trzecich...  Centrum INTEGRACJA odpowiedziało:
Niestety w Polsce ciągle nie ma przepisów dotyczących asystenta osoby z niepełnosprawnością. Rozmaite instytucje i organizacje pozarządowe piszą projekty, w których ustalają zarówno zakres pracy asystentów oraz krąg osób uprawnionych do korzystania z ich pomocy.
Zgodnie z przepisami ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych pracodawca, który zatrudnia pracownika niepełnosprawnego, może otrzymać ze środków PFRON zwrot miesięcznych kosztów zatrudnienia pracowników pomagających pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy w zakresie czynności ułatwiających komunikowanie się z otoczeniem, a także czynności niemożliwych lub trudnych do samodzielnego wykonania przez pracownika niepełnosprawnego na stanowisku pracy.
Zapisane

Nie oglądaj się na rząd, bo wyręczając go, możesz zrobić dużo dobrego, zaś on nie wyręczy cię w niczym.
Antybudynek (kliknij tu...)
http://duetkolezenski.pl.tl/
http://duetkolezenski.phorum.pl/
izkaa189
Izka
Administrator
mieszkaniec
*****

ile piszemy 0
Offline Offline

Wiadomości: 245



« Odpowiedz #4 : Maj 16, 2009, 21:50:45 »

bo widocznie nam nie powie a le dlaczego to nie wiem my wobec siebie nie mamy zadnych tajemnic
Zapisane
gruszka
Administrator
napromiieniowany w forum
*****

ile piszemy 0
Offline Offline

Wiadomości: 598


« Odpowiedz #3 : Maj 12, 2009, 18:32:05 »

Widzę że ktoś,wie coś a nie mówi,dlaczego?
« Ostatnia zmiana: Maj 12, 2009, 18:51:00 wysłane przez gruszka » Zapisane
izkaa189
Izka
Administrator
mieszkaniec
*****

ile piszemy 0
Offline Offline

Wiadomości: 245



« Odpowiedz #2 : Maj 12, 2009, 17:31:04 »

aha fajnie wiesz i mi nie powiesz o niczym a  ja tez poszukuje:(
Zapisane
bejkerek87
Administrator
zakochany w forum
*****

ile piszemy 20
Offline Offline

Płeć: Kobieta
Wiadomości: 482


It's Me


« Odpowiedz #1 : Maj 03, 2009, 17:23:33 »

Wiem i korzystam z tego Uśmiech.... Duży uśmiech Duży uśmiech Duży uśmiech Duży uśmiech Buziak Buziak Buziak Buziak Buziak Buziak Buziak
Zapisane

Adulka
gruszka
Administrator
napromiieniowany w forum
*****

ile piszemy 0
Offline Offline

Wiadomości: 598


« : Kwiecień 18, 2009, 21:27:42 »

Asystent osób niepełnosprawnych.

--------------------------------------------------------------------------------

Zgodnie z wynikami Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań przeprowadzonego w dniach 21 maj – 8 czerwiec 2002r liczba osób niepełnosprawnych w Polsce wynosiła 5 456,7 tys osób, co stanowi 14, 3 % ogółu ludności. Z tego wynika że co 7 Polak jest osobą niepełnosprawną. Dostrzegając problemy i trudności osób niepełnosprawnych wynikające z ich stanu zdrowia konieczną i wręcz wymaganą stała się usługa asystenta osoby niepełnosprawnej. Nie jest łatwo na wózku samodzielnie opuścić mieszkanie, trudno wypełnić niesprawnymi dłońmi formularz, nie sposób przeczytać korespondencję lub ulubioną książkę gdy oczy odmawiają posłuszeństwa – w tych i wielu podobnych sytuacjach pomocny może być asystent. Wykorzystując doświadczenie wielu krajów europejskich, w których zawód ten funkcjonuje od lat (m.in. Szwecja i Anglia) oraz istniejącą podstawę prawną, tj. czyli umieszczenie zawodu w Klasyfikacji zawodów pośród innych z grupy: pracownicy pomocy społecznej i pracy socjalnej Szkoła Policealna Pracowników Służb Społecznych im. Matki Teresy z Kalkuty w Katowicach (jako pierwsza i do tej pory jedyna w województwie a 3 w Polsce) rozpoczęła kształcenie w tym zawodzie w roku 2002r. W czerwcu 2003r pierwsza grupa absolwentów – asystentów osób niepełnosprawnych opuściła mury szkolne.

Asystent ma za zadanie umożliwić osobie niepełnosprawnej aktywne uczestnictwo w życiu społecznym. Nie jest opiekunem, choć może być wykonawcą usług opiekuńczych w środowisku rodzinnym, nie wyręcza rodziny, choć jej pomaga. Jego usługa polega na pomocy w wykonywaniu ściśle określonych zadań i czynności.

By móc realizować swoją rolę zawodową AON powinien być odpowiednio do tego przygotowany. W trakcie 2 semestralnego cyklu kształcenia realizuje blok zajęć dydaktycznych i praktycznych określonych programem nauczania zatwierdzonym przez Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Społecznej z roku 2001. Program nauczania określa zadania asystenta osoby niepełnosprawnej, w tym m.in.:

współtworzenie programów rehabilitacji i pomocy osobie niepełnosprawnej i jej rodzinie,
pobudzanie aktywności osoby niepełnosprawnej oraz jej rodziny,
planowanie i ewaluacja realizacji indywidualnego planu rehabilitacji i wsparcia,
włączanie osób niepełnosprawnych w programy instytucji i placówek świadczących usługi rehabilitacyjne,
współpraca z partnerami w poszukiwaniu możliwości pomocy i wsparcia dla osób niepełnosprawnych,
diagnozowanie warunków życia i podejmowanie działań zmierzających do usuwania barier i ograniczeń,
doradzanie w zakresie usług medycznych, rehabilitacyjnych, zawodowego przekwalifikowania, kontaktów społecznych, usług kulturalnych, rekreacji i integracji ze środowiskiem.

Asystent osoby niepełnosprawnej aktywnie włącza się w system rodziny osoby niepełnosprawnej, instytucji społecznych oraz w system prawa stwarzając w miarę możliwości optymalne warunki rozwoju osoby niepełnosprawnej. Ponadto, asystent prowadzi rehabilitację środowiskową, której założeniem jest świadczenie usług osobom niepełnosprawnym w najbliższym środowisku.

Program rehabilitacji społecznej i medycznej oferowany przez asystenta dotyczy potrzeb zdrowotnych, psychicznych, zawodowych, społecznych i kulturalnych osoby niepełnosprawnej.

Interdyscyplinarny charakter kształcenia wymaga od realizatorów programu najwyższych kwalifikacji. Pośród profesjonalnego grona nauczycieli są: psycholodzy, czynni zawodowo pracownicy socjalni, socjologowie, rehabilitanci, pielęgniarki i inni. Oprócz wyposażenia przyszłych asystentów w gruntowną wiedzę ważnym aspektem jest kształtowanie właściwej postawy zawodowej przyszłego profesjonalnego pomagacza. Asystent powinien prezentować następujące postawy:

zainteresowanie drugim człowiekiem,
wrażliwość na cierpienie,
gotowość niesienia pomocy w zakresie potrzeb życiowych człowieka,
tolerancje i szacunek dla drugiego człowieka, poszanowanie jego praw, postaw, przekonań,
cierpliwość, zaufanie, takt, wyrozumiałość,
życzliwość, serdeczność,
uczciwość w kontakcie z osobą niepełnosprawną,
odpowiedzialność, prawdomówność.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie środowiska lokalnego w planach rozwoju szkoły jest nawiązanie ścisłej współpracy z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się problematyką ludzi niepełnosprawnych. Koniecznym wydaje się również zorganizowanie uzupełniających modułów kształcenia dla pracowników pomocy społecznej i pracy socjalnej w zakresie pracy z osobą niepełnosprawną w kontekście specyficznego rodzaju niepełnosprawności (np. stwardnienie rozsiane, autyzm wczesnodziecięcy, inne).



--------------------------------------------------------------------------------

Informacje o szkole.

--------------------------------------------------------------------------------

Szkoła Policealna Pracowników Służb Społecznych (SPPSS) istnieje na śląskim rynku edukacyjnym od przeszło 30 lat. 15 października 2002r. szkoła otrzymała imię patrona – Matki Teresy z Kalkuty.

Kształcenie w szkole jest skoncentrowane wokół zawodów z obszaru pomocy społecznej i pracy socjalnej. Wśród tej grupy zawodów znajdują się:

pracownik socjalny
opiekun w domu pomocy społecznej
asystent osoby niepełnosprawnej
opiekunka środowiskowa.

Szkoła kształci w 3 zawodach:

pracownik socjalny,
asystent osoby niepełnosprawnej,
opiekun w domu pomocy społecznej,
na wydziale dziennym i zaocznym.

Realizując założenia programowe SPPSS współpracuje z przeszło 130 placówkami i instytucjami pomocy społecznej z regionu śląskiego w zakresie szkolenia praktycznego.

Ponadto w szkole uruchomiono kształcenie podyplomowe dla czynnych zawodowo pracowników socjalnych – specjalizacja zawodowa I stopnia oraz specjalizacja z zakresu organizacji pomocy społecznej – dla osób kierujących jednostkami pomocy społecznej.

W celu doskonalenia warsztatu zawodowego przyszłych pracowników pomocy społecznej w szkole działają liczne formacje: Centrum Pośrednictwa Wolontaryjnego, Klub Europejski, Koło Młodego Pracownika Socjalnego, Koło terapia zajęciowej i inne przedmiotowe koła zainteresowań.

Misją szkoły jest kształcenie "profesjonalistów na miarę Unii Europejskiej". Absolwenci szkoły są wysoko wyspecjalizowanymi pracownikami dobrze radzącymi sobie na rynku pracy. Potencjalnymi pracodawcami dla absolwentów szkoły mogą być:

ośrodki pomocy społecznej,
centra pomocy rodzinie,
domy pomocy społecznej,
placówki opiekuńczo – wychowawcze,
placówki służby zdrowia,
organizacje pozarządowe,
inne.
Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Strona wygenerowana w 0.051 sekund z 20 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

nighmare isztar we-love-horse fanklubklasycznychaut zipcraft