Napromieniowani
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Ustawa antydyskryminacyjna w rękach premiera! cz.2  (Przeczytany 465 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
gruszka
Gość
« : Grudzień 05, 2008, 02:30:04 »

Rezultatem wszystkich spotkań była decyzja o podjęciu prac nad przygotowaniem projektu prawnego. Zajęła się nim kancelaria prawna Domański, Zakrzewski, Palinka, a projekt opiniował wybitny specjalista prawa prof. Hubert Izdebski. Pierwszy wstępny projekt ustawy został zaprezentowany podczas specjalnej konferencji w Sejmie na którą przyjechało ponad 150 dużych i małych organizacji z całej Polski. Po prezentacji zapisów projektu aż 93% zebranych opowiedziało się w głosowaniu za wprowadzeniem ustawy antydyskryminacyjnej do polskiego prawa! Podobna większość poparła pomysł utworzenia w Polsce jednej, parasolowej, ogólnokrajowej organizacji, która reprezentowałaby wszystkie organizacje działające na rzecz osób z niepełnosprawnością. Przyznali jednocześnie, że obecnie nie ma w Polsce organizacji, która przed rządem broniłaby interesów całego środowiska. Po tym spotkaniu organizacje zaczęły przekazywać prawnikom swoje uwagi i propozycje. Gdy prawnicy przedstawili drugą wersję projektu, również nad nią dyskutowano i wnoszono kolejne poprawki i sugestie. Wreszcie przedstawiono trzecią ostateczną wersję, który grupa reprezentująca różne organizacje wręczyła wczoraj premierowi.

Projekt Ustawy o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnością jest pierwszym aktem prawnym w Polsce, który w kompleksowy sposób wyrównuje szanse osób z niepełnosprawnościami w najważniejszych sferach życia społecznego, politycznego i gospodarczego. Najistotniejszą, częścią projektu Ustawy są regulacje dotyczące zasad równego traktowania osób z niepełnosprawnością, w szczególności w takich sferach życia jak: praca i zatrudnienie, pełnienie funkcji publicznych, korzystanie z praw wyborczych, dostęp do wymiaru sprawiedliwości, edukacji, transportu, rozrywki oraz wypoczynku.
Novum stanowi także obowiązek przeszkolenia – w zakresie obsługi osób z niepełnosprawnością pracowników urzędów państwowych. Projekt Ustawy ustanawia instrumenty prawne służące przełamywaniu barier w zakresie transportu i budownictwa, nakładając na podmioty zarządzające budynkami publicznymi i obiektami budownictwa mieszkaniowego oraz na przewoźników obowiązki dostosowania w wyznaczonym terminie budynków i taboru do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Po raz pierwszy także ustawodawca przewiduje odczuwalne sankcje finansowe za nieprzestrzeganie prawa wobec tej grupy osób. W projekcie Ustawy przewidziano również istotną zmianę instytucjonalną, zakładającą stworzenie nowego działu administracji rządowej do spraw osób z niepełnosprawnością, a ministrowi właściwemu do spraw osób z niepełnosprawnością podległemu bezpośrednio premierowi powierza się te zadania i kompetencje, które obecnie realizuje Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.
 

   materiał z www.niepełnosprawni.pl

Zapisane
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Strona wygenerowana w 0.563 sekund z 18 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

pogromcymitow ironknights szczurypustyni akademiajazdykonnej republikanowegokucelgradu