Napromieniowani
 
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
 
Strony: [1]   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Dobra wiadomość  (Przeczytany 1576 razy)
0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.
62norbi
Prezes
Administrator
zakochany w forum
*****

ile piszemy 0
Offline Offline

Płeć: Mężczyzna
Wiadomości: 407


Prezes


« : Marzec 27, 2009, 12:30:56 »

Dobra wiadomość dla niepełnosprawnych korzystających z pomocy psa asystującego

Niebawem zaczną obowiązywać przepisy, które pozwolą osobom niepełnosprawnym, którym pomagają psy asystujące, na korzystanie z obiektów użyteczności publicznej, co do tej pory było praktycznie niemożliwe. Przepisy prawa zabraniały wprowadzania do wielu obiektów użyteczności publicznej wszystkich psów, również tych niosących pomoc niepełnosprawnym.

 

Niepełnosprawni korzystający z psów przewodników w życiu codziennym spotykali się z wieloma utrudnieniami. Przepisy prawa nie uwzględniały ich szczególnej sytuacji. Psy, które im pomagały, były traktowane jak wszystkie pozostałe psy. Osoby niepełnosprawne nie miały z nimi wstępu do sklepów, biur, sądów, szkół, placówek gastronomicznych itp. Tym samym nie mogły załatwić samodzielnie, bez pomocy innych, wielu spraw życia codziennego. Właściciele obiektów, którzy rozumiejąc sytuację osób niepełnosprawnych, wpuszczali je do swoich lokali, łamali prawo i byli narażeni na przykre konsekwencje.

 

Ta nieżyciowa sytuacja, która nie uwzględniała specyficznej sytuacji osób korzystających z psów asystujących, wkrótce ulegnie zmianie. Stanie się tak za sprawą ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2008 r. Nr 233, poz. 1463).

 

Według nowych przepisów osoba niepełnosprawna wraz z psem asystującym ma prawo wstępu do obiektów użyteczności publicznej, w szczególności do budynków i ich otoczenia przeznaczonych na potrzeby administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, opieki zdrowotnej, opieki społecznej i socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym, świadczenia usług pocztowych lub telekomunikacyjnych oraz innych ogólnodostępnych budynków przeznaczonych do wykonywania podobnych funkcji, w tym także budynków biurowych i socjalnych.

 

Osoba niepełnosprawna może też ze swoim psem korzystać ze środków transportu kolejowego, drogowego, lotniczego i wodnego oraz z innych środków komunikacji publicznej.

 

Aby osoba niepełnosprawna mogła korzystać ze swoich uprawnień, musi wyposażyć swojego psa asystującego w uprząż oraz posiadać certyfikat potwierdzający status psa asystującego i zaświadczenie o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych. Po odbyciu odpowiedniego szkolenia otrzymuje się taki certyfikat od podmiotu, który prowadzi szkolenia dla psów asystujących i który wpisany jest do rejestru podmiotów uprawnionych do wydawania certyfikatów.

 

Osoba niepełnosprawna nie jest zobowiązana do zakładania psu asystującemu kagańca oraz prowadzenia go na smyczy.

 

Korzystanie z pomocy psa przewodnika przez osobę niepełnosprawną nie zwalnia jej jednak z odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez psa asystującego.

 

Nowe przepisy nakładają na podmioty, które działają na rynku spożywczym i prowadzą zakłady obrotu żywnością lub gastronomii, obowiązek uwzględnienia w procedurach dotyczących dobrej praktyki higienicznej oraz wdrażania i stosowania zasad systemu HACCP prawa wstępu i korzystania z tych zakładów przez osoby niepełnosprawne z psem asystującym w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

 

Do dnia 30 czerwca 2010 r. osoby, którym pomagają ich psy asystujące, korzystają z uprawnień na podstawie dotychczas posiadanych dokumentów. Do tego czasu powinny uzyskać certyfikaty psów asystujących. Uzyskanie certyfikatu nie uszczupli kieszeni osób niepełnosprawnych, gdyż koszty wydania certyfikatu finansować będzie FRON na wniosek podmiotu uprawnionego do wydawania certyfikatów

 

Nowe przepisy będą obowiązywały od 19 czerwca 2009 r.

 
Łukasz Obra
Zapisane

Nie oglądaj się na rząd, bo wyręczając go, możesz zrobić dużo dobrego, zaś on nie wyręczy cię w niczym.
Antybudynek (kliknij tu...)
http://duetkolezenski.pl.tl/
http://duetkolezenski.phorum.pl/
Strony: [1]   Do góry
  Drukuj  
 
Skocz do:  

Strona wygenerowana w 0.117 sekund z 20 zapytaniami.

Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum

etavlon filtrowa36 jinsei-no-imi babyshower twistedgamers