24 marca po raz kolejny obchodzimy Narodowy Dzień Życia – święto powołane uchwałą Sejmu RP. Tym razem motywem przewodnim dnia jest wzmacnianie więzi międzypokoleniowej między wnukami a dziadkami. Chcemy pokazać, jak ważne są rodziny wielopokoleniowe i jak istotna jest rola starszego pokolenia. Ogólnopolska kampania obejmuje reklamy telewizyjne, działania medialne, lokalne obchody organizowane przez gminy i organizacje pozarządowe oraz konkurs Tulipany Narodowego Dnia Życia. Twarzą tegorocznej kampanii jest Jan Kobuszewski z rodziną.
W opinii 87 proc. Polaków ludzie starsi są potrzebni innym, a aż 97 proc. z nas docenia rolę dziadków i babć w rodzinie. Jak wynika z badań, szacunek do starszego pokolenia rośnie: z poziomu 35 proc. w 1998 roku (odpowiedzi: zdecydowanie i raczej się szanuje) do 64 proc. w 2009 roku (odpowiedzi: zdecydowanie i raczej się szanuje).
Na tegoroczne obchody, koordynowane przez fundację Narodowego Dnia Życia, składa się ze spotów z Janem Kobuszewskim w roli głównej, emitowanych w programie 1 TVP i kampania i plakatowa w całej Polsce (20.000 plakatów). Organizatorzy prowadzą także działania medialne zmierzające do uświadomienia roili dziadków we współczesnej Polsce.
W Narodowy Dzień Życia włączają się aktywnie gminy i organizacje pozarządowe. We współpracy – ściślejszej lub luźniejszej – z komitetem NDŻ i wspierając się ogólnopolską kampanią, organizują różnorodne lokalne działania, m. in. festyny, konkursy czy akcje edukacyjne. W tym roku akces do programu zgłosiło ok.30 jednostek samorządowych i kilkanaście organizacji.
24 marca, w Narodowy Dzień Życia, w warszawskich Arkadach Kubickiego odbędzie się uroczysta gala, na której zostaną wręczone – po raz pierwszy – Tulipany Narodowego Dnia Życia: nagrody dla zasłużonych dla propagowania życia i rodziny dziennikarzy, artystów, inicjatyw społecznych oraz samorządów. Nagrody przyzna jury złożone między innymi z naukowców, działaczy społecznych i artystów.
Narodowy Dzień Życia to święto, uchwalone przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2004 roku. W ubiegłych latach obchody odbywały się m.in. pod hasłami: „Dom pełen skarbów”, „Być ojcem - rola życia”, „Razem na zawsze”, „Jestem mamą – to moja kariera” oraz "Stawiam na rodzinę".
Rozpoczynając poważną ogólnonarodową debatę postulujemy jednocześnie rozwiązanie ustawodawcze, polegające na systemie progresywnych (znacząco rosnących) ulg podatkowych na każde kolejne dziecko w rodzinie.
Źródło
http://www.dzienzycia.pl/aktualnosci,68,1.html