izkaa189
Izka
Administrator
mieszkaniec
   
ile piszemy 0
Offline
Wiadomości: 245
|
 |
« : Marzec 21, 2009, 21:52:21 » |
|
PieniÂądze z PFRON sÂłu¿¹ m.in. finansowaniu rehabilitacji, kultury i sportu osĂłb niepeÂłnosprawnych. FormÂą ³¹czÂącÂą aktywnÂą rehabilitacjĂŞ z rekreacjÂą i turystykÂą jest turnus rehabilitacyjny. Dofinansowanie PFRON do turnusu zawiera siĂŞ w granicach 18-27 proc. przeciĂŞtnego wynagrodzenia. BiorÂąc pod uwagĂŞ fakt, Âże najniÂższe ceny turnusĂłw ksztaÂłtujÂą siĂŞ w granicach 600-700 zÂł, wyjazd przy kilkusetzÂłotowym dofinansowaniu okazuje siĂŞ wydatkiem „w zasiĂŞgu rĂŞki”.
Co to jest turnus rehabilitacyjny?
Turnus rehabilitacyjny to forma rehabilitacji po³¹czona z elementami wypoczynku, której celem jest ogólna poprawa
psychofizycznej sprawnoÂści oraz rozwijanie umiejĂŞtnoÂści spoÂłecznych uczestnikĂłw, miĂŞdzy innymi przez nawiÂązywanie i rozwijanie kontaktĂłw spoÂłecznych, pobudzanie zainteresowaĂą, a takÂże przez udziaÂł w innych zajĂŞciach przewidzianych programem turnusu.
Program turnusu powinien zawieraĂŚ elementy rehabilitacji zgodnej z rodzajem schorzenia osoby niepeÂłnosprawnej oraz obejmowaĂŚ zajĂŞcia kulturalno-oÂświatowe, sportowo-rekreacyjne oraz inne wynikajÂące ze specjalistycznego rodzaju turnusu.
Turnus odbywa siĂŞ w zorganizowanej grupie, liczÂącej nie mniej niÂż 20 uczestnikĂłw, i trwa nie krĂłcej niÂż 14 dni.
UdziaÂł w turnusie rehabilitacyjnym jest raz w roku dofinansowywany przez PaĂąstwowy Fundusz Rehabilitacji OsĂłb NiepeÂłnosprawnych (PFRON).
Kto moÂże skorzystaĂŚ z dofinansowania?
Z turnusĂłw rehabilitacyjnych mogÂą korzystaĂŚ wszystkie osoby niepeÂłnosprawne, ktĂłre posiadajÂą waÂżne orzeczenie:
o zakwalifikowaniu przez organy orzekajÂące do jednego z trzech stopni niepeÂłnosprawnoÂści lub o caÂłkowitej lub czĂŞÂściowej niezdolnoÂści do pracy na podstawie odrĂŞbnych przepisĂłw lub o niepeÂłnosprawnoÂści, wydane przez ukoĂączeniem 16 roku Âżycia. Osoba niepeÂłnosprawna moÂże ubiegaĂŚ siĂŞ o dofinansowanie, pod warunkiem Âże:
zosta³a skierowana na turnus na wniosek lekarza, pod którego opiek¹ siê znajduje, w roku, w którym ubiega siê o dofinansowanie, nie uzyska³a na ten cel dofinansowania ze œrodków PFRON, turnus rehabilitacyjny odbywa siê w oœrodku wpisanym do rejestru oœrodków, prowadzonego przez wojewodê, lub poza takim oœrodkiem, w przypadku gdy turnus jest organizowany w formie niestacjonarnej, nie bêdzie pe³ni³a funkcji cz³onka kadry na tym turnusie ani nie bêdzie opiekunem innego uczestnika tego turnusu, z³o¿y oœwiadczenie o wysokoœci dochodu wraz z informacj¹ o liczbie osób pozostaj¹cych we wspólnym gospodarstwie domowym, zobowi¹¿e siê do przedstawienia na turnusie, podczas pierwszego badania lekarskiego, informacji o stanie zdrowia sporz¹dzonej nie wczeœniej ni¿ na 3 miesi¹ce przed dat¹ rozpoczêcia turnusu, wystawionej przez lekarza, pod którego opiek¹ siê znajduje. O dofinansowanie mo¿e siê ubiegaÌ osoba, której œredni miesiêczny dochód nie przekracza:
50 proc. przeciĂŞtnego wynagrodzenia na osobĂŞ we wspĂłlnym gospodarstwie domowym (I kwartaÂł 2007 r. – 1 354,57 zÂł), 65 proc. przeciĂŞtnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej (I kw. 2007 r. – 1 760,94 zÂł). JeÂżeli powyÂższe kwoty (odpowiadajÂące 50 i 65 proc. przeciĂŞtnego miesiĂŞcznego wynagrodzenia) zostajÂą przekroczone, dofinansowanie pomniejszane jest o wielkoœÌ tego przekroczenia. W przypadku uzasadnionym trudnÂą sytuacjÂą materialnÂą lub losowÂą osoby niepeÂłnosprawnej, dofinansowanie ze ÂśrodkĂłw PFRON uczestnictwa w turnusie tej osoby lub jej opiekuna moÂże zostaĂŚ przyznane bez pomniejszania kwoty dofinansowania. DecyzjĂŞ w tej kwestii podejmujÂą odpowiednie centra pomocy.
WysokoœÌ dofinansowania
Kwota dofinansowania uzaleÂżniona jest od stopnia niepeÂłnosprawnoÂści, wieku oraz sytuacji Âżyciowej wnioskodawcy i wynosi:
dla osoby ze znacznym stopniem niepeÂłnosprawnoÂści, osoby w wieku do 16 roku Âżycia z orzeczeniem o niepeÂłnosprawnoÂści oraz osoby niepeÂłnosprawnej w wieku 16-24 lat uczÂącej siĂŞ i niepracujÂącej, bez wzglĂŞdu na stopieĂą niepeÂłnosprawnoÂści – 27 proc. przeciĂŞtnego wynagrodzenia (I kw. 2007 r. – 731,47 zÂł), dla osoby z umiarkowanym stopniem niepeÂłnosprawnoÂści – 25 proc. przeciĂŞtnego wynagrodzenia (I kw. 2007 r. – 677,28 zÂł), dla osoby z lekkim stopniem niepeÂłnosprawnoÂści – 23 proc. przeciĂŞtnego wynagrodzenia (I kw. 2007 r. – 623,10 zÂł), dla niezbĂŞdnego opiekuna – 18 proc. przeciĂŞtnego wynagrodzenia (I kw. 2007 r. – 487,64 zÂł), dla osoby niepeÂłnosprawnej, niezaleÂżnie od stopnia niepeÂłnosprawnoÂści, zatrudnionej w zakÂładzie pracy chronionej – 18 proc. przeciĂŞtnego wynagrodzenia (I kw. 2007 r. – 487,64 zÂł). Dofinansowanie dla osoby niepeÂłnosprawnej lub jej opiekuna moÂże zostaĂŚ zwiĂŞkszone do 35 proc. przeciĂŞtnego wynagrodzenia (I kw. 2007 r. – 948,20 zÂł), jeÂżeli:
osoba niepeÂłnosprawna znajduje siĂŞ w szczegĂłlnie trudnej sytuacji Âżyciowej, opiekun pozostaje we wspĂłlnym gospodarstwie domowym z osobÂą niepeÂłnosprawnÂą albo osoba ta ponosi koszty uczestnictwa opiekuna w turnusie. W zaleÂżnoÂści od iloÂści posiadanych przez powiat ÂśrodkĂłw i w sytuacji znacznego ich niedoboru w danym roku, dofinansowanie moÂże byĂŚ pomniejszone maksymalnie o 20 proc. od przysÂługujÂącej kwoty.
Jak przebiega procedura?
O dofinansowanie udziaÂłu w turnusie rehabilitacyjnym moÂżna ubiegaĂŚ siĂŞ we wÂłaÂściwym dla miejsca zamieszkania osoby niepeÂłnosprawnej Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) lub w mieÂście na prawach powiatu – w Miejskim OÂśrodku Pomocy SpoÂłecznej (MOPS).
Wykaz
PCPR dostĂŞpny jest tutaj.
Osoba niepeÂłnosprawna powinna zÂłoÂżyĂŚ:
wniosek o dofinansowanie, zawierajÂący oÂświadczenie o wysokoÂści dochodĂłw w rodzinie oraz liczbie osĂłb pozostajÂących we wspĂłlnym gospodarstwie domowym, kopiĂŞ orzeczenia o stopniu niepeÂłnosprawnoÂści lub orzeczenia rĂłwnorzĂŞdnego, wniosek lekarza o skierowanie na turnus rehabilitacyjny, sporzÂądzony nie wczeÂśniej niÂż 3 miesiÂące przed datÂą zÂłoÂżenia wniosku, ewentualne zalecenie lekarskie w sprawie koniecznej obecnoÂści na turnusie opiekuna (tylko wĂłwczas jego pobyt moÂże byĂŚ dofinansowany ze ÂśrodkĂłw PFRON). Dokumenty mogÂą byĂŚ zÂłoÂżone osobiÂście przez osobĂŞ zainteresowanÂą lub za poÂśrednictwem rodzica, opiekuna bÂądÂź organizatora turnusu.
Wniosek o dofinansowanie rozpatrywany jest w terminie 30 dni od dnia jego zÂłoÂżenia. Wnioskodawca zostaje poinformowany na piÂśmie o decyzji, w ciÂągu 7 dni od daty jej podjĂŞcia.
Po przyznaniu dofinansowania wnioskodawca wybiera organizatora i oÂśrodek, w ktĂłrym odbĂŞdzie siĂŞ turnus. NaleÂży pamiĂŞtaĂŚ o tym, Âże wybĂłr turnusu musi byĂŚ zgodny z zaleceniami i przeciwwskazaniami lekarza zawartymi we wniosku o skierowanie, a oÂśrodek powinien byĂŚ dostosowany do rodzaju dysfunkcji osoby niepeÂłnosprawnej.
Ponadto, zarĂłwno oÂśrodek, jak i organizator turnusu muszÂą posiadaĂŚ odpowiednie uprawnienia i wpis do rejestru prowadzonego przez wojewodĂŞ.
Osoba niepe³nosprawna jest zobowi¹zana poinformowaÌ PCPR o wybranym turnusie w terminie 30 dni od daty otrzymania powiadomienia o uzyskaniu dofinansowania, nie póŸniej jednak ni¿ na 21 dni przed dniem rozpoczêcia turnusu.
Po sprawdzeniu przez PCPR zgodnoÂści wybranego turnusu z wymogami formalnymi, kwota dofinansowania jest przekazywana na rachunek bankowy organizatora turnusu, na 14 dni przed jego rozpoczĂŞciem.
Rejestry oÂśrodkĂłw i organizatorĂłw turnusĂłw
Od 1 lutego 2003 r. wojewodowie prowadzÂą rejestry oÂśrodkĂłw, w ktĂłrych mogÂą odbywaĂŚ siĂŞ turnusy rehabilitacyjne dla osĂłb korzystajÂących z dofinansowania PFRON, a od 1 stycznia 2004 r. – rejestry organizatorĂłw tych turnusĂłw.
Aktualne informacje o oÂśrodkach i organizatorach turnusĂłw rehabilitacyjnych z 16 wojewĂłdztw, posiadajÂących wpisy do odpowiednich rejestrĂłw, od dnia 15 marca 2006 r., dostĂŞpne sÂą tutaj.
OÂśrodki ubiegajÂące siĂŞ o wpis do rejestru powinny speÂłniaĂŚ okreÂślone standardy, tj.: baza noclegowa i Âżywieniowa dla minimum 20 osĂłb, gabinet lekarski lub zabiegowy, odpowiednie zaplecze do realizacji aktywnych form rehabilitacji, infrastruktura przystosowana do okreÂślonej grupy osĂłb niepeÂłnosprawnych.
O wpis do rejestru organizatorów mog¹ staraÌ siê osoby fizyczne prowadz¹ce dzia³alnoœÌ gospodarcz¹, osoby prawne lub inne jednostki organizacyjne nie posiadaj¹ce osobowoœci prawnej, je¿eli przynajmniej od 2 lat prowadz¹ dzia³alnoœÌ na rzecz osób niepe³nosprawnych. Organizatorzy turnusów obowi¹zani s¹ do realizacji zak³adanego programu zajêÌ indywidualnych i grupowych, zapewnienia odpowiedniej kadry oraz sta³ej opieki pielêgniarskiej i lekarskiej.
O czym warto pamiĂŞtaĂŚ?
Osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepeÂłnosprawnoÂści ma ustawowe prawo do zwolnienia od pracy w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia – na wniosek lekarza – w turnusie rehabilitacyjnym. Prawo to przysÂługuje tylko raz w roku.
Wynagrodzenie za czas zwolnienia od pracy oblicza siĂŞ jak ekwiwalent pieniĂŞÂżny za urlop wypoczynkowy.
Podstawa prawna:
Rozporz¹dzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Spo³ecznej z dnia 22 maja 2003 r. w sprawie turnusów rehabilitacyjnych (Dz. U. z 2003 r. Nr 100, poz. 926); Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i spo³ecznej oraz zatrudnianiu osób niepe³nosprawnych (Dz. U. z 1997 r., Nr 123, poz. 776 z póŸn. zm.).
|